دکتر نوریان، دبیر اجرایی همایش پیشرفت و تمدن دانشگاه جامعه‌گرا در خصوص برگزاری این همایش در دانشگاه گفت: همایش پیشرفت و تمدن، دانشگاه جامعه‌گرا؛ شهروند، شهر دانشگاه همراه با نشست‌های علمی ترویجی و کرسی‌های آزاداندیشی، در راستای قزوین‌شناسی، هفتم و هشتم شهریورماه ۱۴۰۱ در محل دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره)  برگزار می‌شود. برپایی نمایشگاه دستاوردها، رونمایی از اسناد تاریخی قزوین، شب‌نشینی فرهنگی، رونمایی از کتاب مجموعه مقالات همایش حمدالله مستوفی قزوینی و تجلیل از استاد سرآمد قزوین از برنامه‌های این همایش ۲ روزه است.

دکتر مهدی نوریان در خصوص اهداف برگزاری این همایش در دانشگاه همزمان با گرامی داشت روز قزوین و هفته فرهنگی قزوین اظهار داشت: همایش پیشرفت و تمدن، دانشگاه جامعه‌گرا؛ شهروند، شهر، دانشگاه، در راستای قزوین‌شناسی و در ارتباط با تاریخ شفاهی قزوین و معرفی شهر قزوین از دیدگاه‌های مختلف علمی می باشد و از امتیازاتی که دانشگاه‌ها می‌توانند از آن برخوردار باشند، ارائه خدمات علمی به شهر است تا موجب تحکیم روابط بین دانشگاه و شهروندان شده و مردم دانشگاه را پاسخگوی نیازهای خود بدانند.

دبیر اجرایی همایش، ایجاد رغبت و انگیزه برای سرمایه‌گذاری در شهر قزوین را از دیگر هدف‌های این همایش دانست و افزود: دانشگاه در راستای رسالت علم‌گرایی و ارائه خدمات دانش‌محور خود سعی دارد، قزوین را به‌عنوان یک نماد فرهنگی و تمدنی معرفی کند. تا علاقه و انگیزه سرمایه‌گذاری در این شهر فرهنگی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

دانشگاه در راستای رسالت علم‌گرایی و ارائه خدمات دانش‌محور خود سعی دارد، قزوین را به‌عنوان یک نماد فرهنگی و تمدنی معرفی کند. تا علاقه و انگیزه سرمایه‌گذاری در این شهر فرهنگی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.

وی تصریح کرد: به دنبال آن هستیم تا در این همایش از طریق بارش فکری نخبگان و فرهیختگان شرکت‌کننده، سه مسئله و اولویت شهر قزوین را احصاء کرده و راهکارهای پیشنهادی نخبگان را برای حل هر مسئله جمع‌آوری کنیم تا در کنار کتابچه‌ها و تحقیقاتی که نظام مسائل شهری ارگان‌های مختلف جمع‌آوری کرده‌اند، آن‌ها را به طرح نامه‌های پژوهشی و دانشگاهی تبدیل کرده و درنهایت با رویکرد علمی و دانش‌محور به حل مسائل شهر بپردازیم.

مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه افزود: مخاطبان و حاضران در نشست‌های علمی ترویجی و کرسی‌های آزاداندیشی، غالباً اندیشمندان، فرهیختگان، محصلان دانشگاهی یا حوزوی هستند که دست‌به‌قلم بوده و در حوزه پژوهش جایگاهی دارند. اما در بخش دیگر که شب‌نشینی فرهنگی است، از حضور اصناف، مکاتب فکری، اندیشمندان مختلف دانشگاهی و غیردانشگاهی، فعالان اجتماعی و تشکل‌های مردم‌نهاد بهره خواهیم برد تا بتوانیم روابط بین دانشگاه و شهروندان را تحکیم و دانشگاه را در انجام رسالت خدمت برای تعالی پیشرفت و توجه به قزوین یاری کنیم.

مدیر کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه و دبیر اجرایی همایش پیشرفت و تمدن دانشگاه جامعه‌گرا، بابیان اینکه برای شب‌نشینی فرهنگی، اهداف بلندمدتی در نظر گرفته‌شده است افزود: ازجمله این اهداف می‌توان به معرفی طرح تعالی استان قزوین و تدوین سند چشم‌انداز ۲۰ سال آینده با رویکرد نخبگانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم با ارائه الگویی فراگیر، تمامی اندیشه‌ها را در تدوین این سند دخیل کنیم تا تلاطم‌های سیاسی و رفت‌وآمد دولت‌ها نتواند توسعه استان را متوقف کند و به جهت حمایت نخبگانی که از این سند صورت گرفته به‌درستی اجرا شود و همه خود را در برابر این سند چشم‌انداز مکلف بدانند.

دکتر نوریان گفت: طرح تعالی استان قزوین از چهار کارگروه تعالی اقتصاد، سلامت و رفاه اجتماعی، پیشرفت و تمدن، علم و فناوری دانش‌بنیان و کارگروه تعالی دانشگاه جامعه‌گرا تشکیل‌شده است.

وی همچنین بابیان اینکه درگذشته همایشی تحت عنوان میراث علمی و فرهنگی حمدالله مستوفی برگزار شده است، عنوان کرد: مجموعه مقالاتی در این موضوع گردآوری شد و در انتشارات دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) به کتاب شایسته‌ای تبدیل شده است که در همایش پیشرفت و تمدن، دانشگاه جامعه‌گرا از آن رونمایی خواهد شد.

نوریان افزود: برای نخستین بار در این همایش از سند «خط زمان قزوین رونمایی» خواهد شد. لازم به توضیح است که این سند توسط دانشجویان انجمن علمی گروه تاریخ دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) و با نظارت استاد بختیاری تهیه شده است.

وی گفت: شایان توجه است که در این همایش، مقام علمی و پژوهشی استاد ارجمند دکتر باقر ساروخانی «پدر علم جامعه‌شناسی ارتباطات در ایران» توسط مسئولین کشوری و سرآمدان استان قزوین، موردتکریم و تجلیل قرار خواهد گرفت.

برای نخستین بار در این همایش از سند «خط زمان قزوین رونمایی» خواهد شد. لازم به توضیح است که این سند توسط دانشجویان انجمن علمی گروه تاریخ دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) و با نظارت استاد بختیاری تهیه شده است.

در این همایش، مقام علمی و پژوهشی استاد ارجمند دکتر باقر ساروخانی «پدر علم جامعه‌شناسی ارتباطات در ایران» توسط مسئولین کشوری و سرآمدان استان قزوین، موردتکریم و تجلیل قرار خواهد گرفت.

دبیر اجرایی همایش پیشرفت و تمدن دانشگاه جامعه‌گرا در پایان این گفت‌وگو اظهار کرد: دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی (ره) برای برپایی این همایش ۲ روزه از مشارکت مستقیم و فعال جهاد دانشگاهی استان قزوین به‌ویژه معاونت فرهنگی و سازمان‌های مختلفی همچون حوزه هنری، سازمان میراث فرهنگی، بنیاد نخبگان استان قزوین، معاونت توسعه استانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز شهرداری قزوین بهره برده است که جهت هماهنگی‌های این همایش تاکنون بالغ‌بر ۳۰۰ ساعت جلسه با حضور کارشناسان و متخصصین این دستگاه‌ها برگزار شده است.