جعفر احمدی با بیان اینکه شهرستان‌های قزوین مراکز رشد ندارند، گفت: سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص ملی ۱۸ درصد بوده و در حوزه اشتغال کشور ۲۳ درصد است اما متاسفانه تا به امروز فقط ۴.۲۲ درصد شرکت‌های دانش بنیان مربوط به بخش کشاورزی است.

به گزارش روابط عمومی و اموربین الملل پارک علم و فناوری قزوین به نقل از خبرگزاری صبح قزوین؛ جعفر احمدی رئیس پارک علم و فناوری قزوین اظهار کرد: بسیار خرسندیم که در این دولت مردمی، مرکزی کم نظیر در سطح کشور با عنوان “خانه خلاق و نوآوری سعدالسطنه” افتتاح شد که مایه افتخار شهر قزوین است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین تصریح کرد: امیدواریم در سالی که مزین به شعار “تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین” است بتوانیم بسترهای بسیار خوبی برای زیست بوم استان قزوین ایجاد کنیم.‌

وی عنوان کرد: پارک علم و فناوری استان با دو دانشگاه بزرگ و مادر قزوین یعنی دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و دانشگاه آزاد اسلامی همجوار بوده، همچنین وجود سایت و ساختار چشمه نور ایران موجب شده تا استان از ظرفیت‌های بالایی در بحث علم و فناوری برخوردار باشد.

ایجاد چشمه نور برکات بسیاری برای ایران و منطقه دارد

این مسئول خاطرنشان کرد: راه‌اندازی چشمه نور می‌تواند برکات بسیاری نه تنها برای استان و کشور بلکه در سطح کشورهای منطقه داشته باشد.

وی ادامه داد: معاون علمی و پژوهشی رئیس جمهور حمایت‌های ویژه‌ای از پارک‌‌های علم و فناوری کشور داشتند و همین امر موجب شده تا امروز این مراکز نسبت به سال‌های گذشته تفاوت‌های اساسی داشته و از جایگاه مناسبی برخوردار باشند.

احمدی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان بیان کرد: هم اکنون یک مرکز نوآوری در پارک استان قزوین مستقر است که با اعتبار حمایتی معاونت امور فناوری و بخش خصوصی فعال بوده و نزدیک به ۸۰ هسته و شرکت دارد.

وی عنوان کرد: راه‌اندازی مرکز مالکیت فکری در استان موجب شده تا ثبت و مشاوره پیرامون اختراعات دانش آموختگان و اعضای هیئت علمی در داخل پارک انجام شود که این امر نیز با حمایت معاونت اتفاق افتاده است.

رئیس پارک علم و فناوری قزوین ابراز کرد: شبکه نوآوری استان هنوز تکمیل نشده اما به عنوان زیرساختی بسیار مهم برای زیست بوم عمل خواهد کرد.

وی تاکید کرد: شرکت‌ها و هسته‌هایی را که در حوزه چشمه نور فعال باشند نیز با یک شرایط و امتیاز ویژه خواهیم پذیرفت.

پیشرفت فیزیکی ۸۵درصدی مرکز نوآوری گیربکس ایران در استان

احمدی تصریح کرد: احداث مرکز نوآوری گیربکس ایران سال گذشته با مشارکت نیرومحرکه و با حمایت جدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شد که خوشبختانه حدود ۸۵ درصد پیشرفت دارد.

این مسئول عنوان کرد: سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص ملی ۱۸ درصد بوده و سهم این بخش در حوزه اشتغال کشور ۲۳ درصد است اما متاسفانه تا به امروز فقط ۴.۲۲ درصد شرکت‌های دانش بنیان، کشاورزی بوده و ۴.۸۵ درصد شرکت‌ها و هسته‌های فناوری مستقر در پارک‌ها مربوط به حوزه کشاورزی است که نشان‌دهنده یک شکاف و اختلاف بین درصد اشتغال این بخش و درصد وجود شرکت‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: میانگین سن کشاورزان ایران ۵۸ سال است که بسیار نگران کننده بوده و اگر کشاورزی، دانش بنیان نشود به معنای آن است که عملا جوانان در این بخش ورود نخواهند کرد که تهدیدی برای کشور خواهد بود.

احمدی تصریح کرد: راه‌اندازی دهکده نوآوری و فناوری کشاورزی و همچنین راه‌اندازی مرکز نوآوری کشاورزی دانش‌آموزی از اقداماتی است که با حمایت متولیان امر درصدد راه‌اندازی آن هستیم.

وی بیان کرد: در سطح استان بستر به اندازه کافی برای فعالیت دانشجویان در مراکز رشد و تولید محصول وجود ندارد و متاسفانه قزوین جزو استان‌هایی است که مراکز رشد شهرستانی ندارد.

این مسئول ابراز کرد: برای احداث مرکز رشد شهید حسن پور ۲ میلیارد تفاهم نامه منعقد شده اما این مبلغ هنوز تخصیص پیدا نکرده است، البته ما یک میلیارد از بودجه پارک را برای این مسئله قرار دادیم و با تخصیص بودجه ۲ میلیاردی طی ۴ الی ۵ ماه آینده این مرکز رشد را فعال خواهیم کرد.

وی بیان کرد: دو مرکز رشد در شهرستان‌های تاکستان و بوئین زهرا راه‌اندازی خواهیم کرد که از برنامه‌های آتی ماست.

احمدی در پایان گفت: برای راه‌اندازی پردیس فناوری آبیک در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان، بودجه ۴۰ میلیاردی تخصیص پیدا کرد و این در حالی است که جایگاه و موقعیت این پردیس با توجه به جمعیت ۲۰ تا ۲۵ میلیونی شعاع آن بسیار استراتژیک است که با انجام حمایت‌های لازم بحث واگذاری فاز اول آن به زودی صورت می‌گیرد.