مراسم معنوی عزاداریِ حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و سپاه صاحب الامر (عج) استان و با حضور استادان، کارکنان، دانشجویان و اقشار مختلف مردم در محوطه پارکینگ دانشجویی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین روح الله فاطمی نسب، استاد حوزه و دانشگاه در سخنانی با اشاره به وقایع عاشورا گفت: امام حسین علیه السلام قبل از عزیمت به کربلا پس از نیمه تمام ماندن حج ابراهیمی یکی از مریدان اهل بیت(ع) را که از کوفه به مکه آمده بود را ملاقات کردند و در خصوص اوضاع و احوال کوفه پرس و جو کردند.وی در جواب امام حسین (ع) گفت: مردم کوفه قلب هایشان با شما است ولی شمشیرهایشان را برای نبرد با شما تیز کرده اند.
وی افزود: باید واقعه ی عاشورا رمزگشایی شود که چطور شد ۱۸ هزار نامه از سوی کوفه برای بیعت و دعوت از امام حسین (ع) به مدینه ارسال شد؛ ولی مردم کوفه ایشان را در روز عاشورا تنها گذاشتند.
استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: اگر می خواهیم مصداق ضرب المثل معروف “ما اهل کوفه نیستیم؛ علی تنها نماند” نشویم؛ ما نیز  به غیر از محبت در قلب و زبان می بایست در عمل نیز یارو یاور اهل بیت (ع) و امام عصر (عج) باشیم.
حجت الاسلام فاطمی نسب در ادامه با اشاره به روایاتِ ائمه در خصوص پیروان و شیعیان راستین گفت: امام صادق علیه السلام می فرمایند: ” خداوند شیعیانی که عمرشان را وقف ما اهل بیت می کنند رحمت کند.”
وی سپس، مراحل محبت را بر شمرد و گفت محبت و دوست داشتن در قلب و بیان به عنوان مرحله اول محبت محسوب می شود.
حجت الاسلام فاطمی نسب خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی خلقت انسان ها رسیدن به مرحله عبودیت و بندگی خداوند است و راحت ترین، سریع ترین و مطمئن ترین راه برای رسیدن به مرحله بندگی خداوند محبِ اهل بیت (ع) به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام است.
وی تصریح کرد: امام رضا (ع) می فرمایند: ” ائمه اطهار علیه السلام کشتی نجات انسان ها هستند؛ اما کشتی نجاتِ امام حسین علیه السلام وسیع تر و سریع تر به ساحل سعادت می رسد.” پس اگر می خواهیم به سعادت واقعی برسیم باید پیرو راستینی برای امام حسین (ع) باشیم.
وی با اشاره به مراحل دیگر محبت، اضافه کرد: “مودت ” به عنوان مرحله دوم و “مواسات و همراهی” به عنوان مرحله سوم محبت به اهل بیت علیه السلام می باشد.
وی در پایان گفت: در مراحل اول و دوم محبت یعنی دوست داشتن قلبی و بیان و ابراز محبت برای شیعه ی اصیل بودن کافی نیست. بلکه رسیدن به درجه همراهی و مواسات با اهل بیت (ع) ملاک است و باید موانع رسیدن به این مرحله را از میان برداریم و دنیاپرستی یکی از این موانع است.
گفتنی است، مداحی حاج عبدالله باقری از دیگر برنامه های این مراسم معنوی بود.