معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور گفت: شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران با هدف هم‌افزایی توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته و راهبردی، از ابتدای تیرماه سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را آغاز نموده است. بخش‌های آزمایشگاهی زیرمجموعه سازمان‌های دولتی و وزارتخانه‌های مختلف، مراکز آزمایشگاهی بخش خصوصی وابسته به انواع مؤسسات تحقیقاتی و آموزش عالی اعم از دانشگاه، پژوهشگاه، مرکز تحقیقاتی و مواردی از این دست، می‌توانند در این شبکه عضو شده و فعالیت نمایند.
دکتر ابراهیمی افزود: عضویت آزمایشگاه‌ها در این شبکه آزمایشگاهی موجب بهبود کیفی و افزایش کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌های فناوری راهبردی، تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی، ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها از طریق آموزش و به اشتراک‌گذاری تجارب می‌گردد.
وی تصریح کرد: با تلاش و پیگیری‌ مجدانه همکاران محترم حوزه آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه پیام‌نور کل کشور، از ابتدای سال۱۴۰۱ تا کنون، ۹ آزمایشگاه دیگر در این شبکه عضو شده و همچنین ۳ آزمایشگاه، موفق به ارتقاء سطح عضویت خود شده‌اند. در مجموع از سال ۱۳۹۷ تاکنون، ۳۱ آزمایشگاه از ۳۰ مرکز در ۱۷ استان موفق به کسب شرایط لازم برای عضویت در «شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده‌اند. لازم به‌ذکر است سطح عضویت در این شبکه براساس میزان فعالیت هر آزمایشگاه تعیین شده و ارتقا می‌یابند.
وی یادآور شد: با سپاس از پیگیری‌های مستمر همکاران آزمایشگاه‌های مراکز عضو این شبکه،  امید است آزمایشگاه‌های مستعد در سایر مراکز نیز به زودی موفق به عضویت و همکاری با این شبکه شده و باعث ارتقاء سطح مراکز آزمایشگاهی و نیل به اهداف پژوهشی در دانشگاه پیام‌نور و اعتلای ایران اسلامی گردند.


آزمایشگاه‌های عضو شده در سال ۱۴۰۱
 

ردیف نام استان نام مرکز نام آزمایشگاه
۱ مازندران ساری آزمایشگاه زیست فناوری
۲ چهارمحال و بختیاری شهرکرد مجموعه آزمایشگاه‌ها
۳ هرمزگان قشم آزمایشگاه مرجع
۴ کرمانشاه کرمانشاه آزمایشگاه زیست فناوری
۵ لرستان خرم‌آباد مجموعه آزمایشگاه‌ها
۶ قزوین قزوین مجموعه آزمایشگاه‌ها
۷ خوزستان خرمشهر آزمایشگاه مرکزی
۸ تهران تهران‌جنوب آزمایشگاه نوروسایکولوژی
۹ اردبیل اردبیل مجموعه آزمایشگاه‌ها​​​