شب دوم مراسم معنوی سخنرانی و عزاداریِ حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام با حضور دکتر اسماعیل زینالی؛ سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان و واحد قزوین، ابوذر محمدی؛ رئیس سازمان بسیج دانشجویی دانشگاه های استان قزوین و اقشار مختلف مردم در محوطه پارکینگ دانشجویی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین، در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین روح الله فاطمی نسب؛ استاد حوزه و دانشگاه در سخنانی با اشاره به وقایع عاشورا گفت: ابن زیاد قبل واقعه عاشورا با حضور در کوفه، به تطمیع مردم این شهر برای بیعت گرفتن با یزید و دشمنی با امام حسین (ع) اقدام کرد و افرادی را که نمی توانست با پول بخرد، تهدید به قتل کرد و بعضی ها را نیز با تزویر به دشمنی با حضرت اباعبدالله الحسین (ع) وا داشت.
وی افزود: باید معیار و شاخص را در زندگی خود بشناسیم و در آن جهت حرکت کنیم؛ همانطور که حضرت عباس (ع) با الگوگیری از مولایش و اقتدا به امام حسین (ع) به عنوان پرچمدار سپاه سالار شهیدان در روز عاشورا به شهادت رسید.
حجت الاسلام فاطمی نسب در پایان گفت: محب واقعی اهل بیت (ع) کسی است که خود و خانواده اش را وقف حفظ این جایگاه کند.
گفتنی است مداحی  ذاکرین اهل بیت (ع)  حاج مجتبی رمضانی از شهر رفسنجان و حاج مهدی نظری، از دیگر برنامه های این مراسم معنوی بود.
شایان ذکر است، امشب پنج شنبه، ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ از ساعت ۲۱، آخرین شب این مراسم در محوطه پارکینگ دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی قزوین برگزار می شود.