حجت الاسلام و المسلمین «عباس نصیری فرد» استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام  به عنوان یکی از سخنرانان طرح حامیم بیان داشت:  حضرت امام خمینی ره به دنبال این جریان بودند که منشا حکومت که درواقع همان منشا قدرت است را به مردم بشناسانند و این همان قدرت خدا و معنویت است.
وی گفت: جوزف نای در یکی از مباحث خود مطرح کرد، یکی ازقدرت های دنیا می تواند قدرت معنوی باشد این قدرت، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای دنیا مشخص شد. درواقع امام یک حرکتی انجام داد که منشا قدرت و منشا حکومت را در ذهن مردم تغییر می داد یعنی یک تکامل یا رشد ذهنی درمردم ایجاد کرد و مردم به جایی رسیدند که اعلام کردند ماحکومت طاغوت را به هیچ عنوان نمیخواهیم و خواستار حکومت اسلامی هستیم. حتی برای رسیدن به حکومت اسلامی حاضر شدند جان خود رانیز در این راه بدهند.
وی افزود: مردم ما ۸سال جنگ را مدیریت کردند ولی ماحتی یک وجب از خاک خود را به احدی از مزدوران نداده ایم درصورتیکه هم رضا شاه خاک را از دست داد و هم محمدرضاشاه، محمدرضا پهلوی نیز که تحصیلکردهٔ غرب بود، بحرین رادرسال ۴۶ به انگلیسی ها داد.
استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام اظهار داشت: زمانی که بحث صاحب اصلی بودن مردم فراموش شود و مردم به عنوان کسانیکه این انقلاب را تاکنون پشتیبانی کردندو پیش بردند اگر تحت الشعاع قرار بگیرد مشکلات تازه شروع می شودند.
وی ادامه داد: مثلا در زمان جنگ ،دو سوم بودجه کشور برای جنگ و تحریم ها صرف می شد و ما گرانی، تبعیض ،کمبود کالا و این دست از مشکلات را نداشتیم  بعدازانقلاب به تدریج توسعه برمبنای تفکرلیبرالی شکل گرفت و  فاصلهٔ طبقاتی بین مردم به شکل عجیبی ایجاد شد.
حجت الاسلام و المسلمین «عباس نصیری فرد» یکی ازعوامل اصلی مشکلات اقتصادی ما بانک ها هستند چنانچه یک بانک درتهران ۲۷۰۰ آپارتمان خالی دارد یعنی هر واحد را خریداری کرده تا از طریق آن به سود برسد. ما در بانکداری اسلامی سودنداریم و بقیه پول باید به مردمی که میخواهند تجارت و کارآفرینی کنند برسد. همانگونه که سرمایه داران می گویند ما در ایران سرمایه کمی نداریم منبع هم به اندازه کافی در دسترس داریم اما در مسیر درست خود صرف نمی شود .
وی در پایان گفت: تا زمانیکه این انقلاب در تمام مسیرهای اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و خانوادگی مبتنی برتفکر دینی باشد مشکلی نداریم اما اگر انقلاب از رویکرد خود فاصله بگیرد بدترین نوع فاصله طبقانی یعنی فاصله طبقاتی بین مردم و مسئولان شکل خواهد گرفت که الحمدلله در این دولت تغییر نگرش هایی در حال شکل گیری است.