سوگواره روایت اربعین ویژه دانشجویان جهان اسلام برگزار می‌شود

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر،  به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آیین رونمایی از پوستر اولین سوگواره بین‌المللی روایت اربعین ویژه دانشجویان جهان اسلام با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اعضای هیئت رییسه، مجید احمدی مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت صبح دوشنبه ۱۴ شهریورماه در تالار شهیدبهشتی برگزار شد.

علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این مراسم راه‌اندازی اولین سوگواره بین‌المللی روایت اربعین ویژه دانشجویان جهان اسلام توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه را برنامه‌ای نوآورانه و خلاقانه برشمرد به ویژه اگر از کیفیت بالا و استاندارد‌های حرفه‌ای برخوردار باشد.

زالی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری درخصوص مستندنگاری و ثبت دقیق وقایع، این برنامه را بخش مهمی از جهاد تبیین برشمرد و از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تقدیر کرد.

وی با اشاره به وجاهت بالای علمی و اجتماعی مراسم اربعین گفت: این مراسم در سال‌های اخیر به یک مناسک اجتماعی بزرگ تبدیل شده است و زیباترین و بزرگترین مجمع انسانی سالیانه و تبلوری از صلابت و شکوه تولا به امام حسین (ع) است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تعبیر مقام معظم رهبری مبنی بر این که جاذبه مغناطیس حسینی در روز اربعین شروع می‌شود را یکی از زیباترین تعابیر درخصوص پیاده روی اربعین برشمرد و درخصوص اهمیت عدد ۴۰ در فرهنگ دینی و سلوک عرفانی و جایگاه ویژه و قداست اربعین حسینی (ع) توضیحاتی بیان کرد.

وی افزود: امروزه پیاده روی اربعین به تجلی یک همبستگی جهانی تبدیل شده و نمادی از قدرت جهان تشیع است. اما فقط مختص شیعه نیست و پیروان سایر ادیان نیز در این اجتماع عظیم انسانی حضور دارند و متاسفانه همواره این رویداد عظیم جهانی از سوی رسانه‌های غربی مورد بی مهری قرار گرفته است.

زالی این مراسم عظیم را یک اختلاط عظیم انسانی همراه با حوادث و وقایع زیبا مملو از شفقت، مهربانی، تعاون، مهمان نوازی، فارغ از مرز‌های نژادی و جغرافیایی برشمرد که همه مردم دراین مراسم در کسوت زائر حسین (ع) شرکت دارند.

وی با تاکید بر اهمیت مستندنگاری و ثبت و ضبط این تصاویر و وقایع زیبا خاطرنشان کرد که راه اندازی اولین سوگواره بین‌المللی روایت اربعین ویژه دانشجویان جهان اسلام در همین راستا صورت گرفته است.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تمام افراد چه آنان که در راهپیمایی اربعین شرکت کردند و چه جاماندگان این مراسم می‌توانند در سایت مذکور به ثبت آثار خود در قالب عکس، کلیپ، مستند کوتاه، خاطره صوتی، پاکدست، خاطره، سفرنامه، شعر، گرافیک و تصویرسازی بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین خدیوی مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در این مراسم ضمن تقدیر از حمایت‌های رئیس دانشگاه از برنامه‌های فرهنگی گفت: پیاده روی اربعین، پدیده‌ای بی نظیر در تاریخ بشری است که از عظمت، معنویت و ویژگی‌های مردمی برای اعتلای کلمه توحید برخوردار است.

وی با اشاره به نقش امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) در روایتگری عاشورا یادآور شد که بسیاری از افراد جان خود را در طول تاریخ برای زنده نگهداشتن روایت اربعین از دست دادند.

مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به برگزاری پیاده روی اربعین حسینی به طول ۸۰ کلیومتر با حضور زایران کشور‌های مختلف جهان گفت: میلیون‌ها انسان عاشق اهل بیت (ع) در این مسیر زیبایی‌ها و خاطراتی را خلق می‌کنند و به نمایش می‌گذارند.

وی با تاسف از سکوت رسانه‌های غربی درخصوص این پدیده عظیم جهان اسلام خاطرنشان کرد: پیاده روی اربعین یک رسانه بی‌همتا و یک فریاد بلند در مقابل هیاهیوی شیاطین بر علیه بشریت است و پاسخگوی سوالات بسیاری در این راستا است.

خدیوی خدمت رسانی به زایران در موکب‌ها توسط خادمان عراقی و ایرانی و … را یادآور شد و به ارایه خدمات بهداشتی و درمانی توسط دانشگاهیان علوم پزشکی شهیدبهشتی در موکب نجف به زایران اشاره کرد.

وی ضمن تقدیر از تلاش دانشگاهیان علوم پزشکی شهیبدبهشتی در کار‌های فرهنگی خاطرنشان کرد که اولین سوگواره بین المللی روایت اربعین به منظور ثبت وقایع و رویداد‌های این پیاده روی راه اندازی شده است.

به گفته مسئول نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی این سوگواره بین المللی به زبان‌های مختلف (عربی، انگلیسی، فارسی و …) برگزار می‌شود و تمام افراد شرکت کننده در پیاده روی یا حتی جاماندگان می‌توانند آثار خود را در قالب عکس، کلیپ، مستند کوتاه، خاطره صوتی، پاکدست، خاطره، سفرنامه، شعر، گرافیک و تصویرسازی ثبت و ضبط کنند.

حجت الاسلام والمسلمین خدیوی خاطرنشان کرد علاقه‌مندان تا ۲۲ مهرماه فرصت دارند خاطرات و آثار خود را در وب سایت www.revayatarbaeen.com ثبت و ضبط کنند.

به گفته وی آثار ارسالی توسط داوران مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از داوری به آثار برگزیده جوایز نفیسی اهدا می‌شود.