حجت‌الاسلام رضوانی امام جمعه بوئین زهرا در دیدار با دکتر مقدم سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین بر اهمیت نظام آموزش عالی مهارتی در پیشرفت کشور تاکید کرد.

دکتر محمد دوسرانیان مقدم، سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین در سفری به شهرستان بوئین زهرا با حجت‌الاسلام اسدالله رضوانی، امام جمعه بوئین زهرا دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین، در این دیدار که جمعی از همکاران داشگاه نیز سرپرست دانشگاه را همراهی می‌کردند، دکتر مقدم با اشاره به ظرفیت‌های ویژه شهرستان بوئین زهرا در حوزه تولید محصولات باغی، کشاورزی و وجود شرکت‌های بزرگ صنعتی، فقدان دانشگاه یا مرکز آموزش عالی مهارتی را از معضلات این شهرستان دانست و افزود: در صورتی که آموزش منتهی به کسب یا ایجاد فرصت شغلی شود، علاوه بر رفع نیاز منطقه به نیروی انسانی توانمند، از مهاجرت جوانان به شهرهای بزرگ و معضلات ناشی از آن نیز جلوگیری خواهد کرد و ما معتقدیم استقرار مراکز آموزش عالی مهارتی به تحقق این مهم کمک شایانی خواهد کرد. وی با بیان تنوع منحصر به فرد رشته‌های مهارتی در دانشگاه جامع علمی کاربردی، تصریح کرد: احصاء نیازهای بومی و منطقه‌ای و ارائه آموزش‌های مهارتی متناسب با آن، از ویژگی‌های دانشگاه جامع است و ما تلاش داریم تا ضمن برقراری عدالت آموزشی، نیازهای آموزش عالی مهارتی استان را با توجه به اسناد بالادستی و سند آمایش آموزش عالی استان قزوین تامین نماییم.

سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین با ارائه آماری از دانش‌آموزان و هنرجویان سه سال آخر گروه کار و دانش و فنی و حرفه‌ای شهرستان بوئین زهرا، تعداد آنها را بیش از یک هزار نفر بیان کرد و افزود: متاسفانه هیچ مرکز آموزش عالی مهارتی برای ادامه تحصیل محصلان گروه کار و دانش و فنی و حرفه‌ای بوئین زهرا وجود نداشته و آنها به ناچار جذب دانشگاه‌های نظری یا مراکز آموزش عالی مهارتی مرکز استان خواهند شد.

دکتر مقدم در خاتمه با تاکید بر نقش ویژه ائمه جمعه در شهرستان‌های استان و نفوذ معنوی این عزیزان در پیشبرد اهداف توسعه‌ای منطقه، از امام جمعه بوئین زهرا تقاضا کرد تا از ظرفیت‌های موجود در شهرستان به خصوص شرکت‌های توانمند برای حمایت از توسعه آموزش مهارتی در استان استفاده نماید.

حجت‌الاسلام رضوانی، امام جمعه بوئین زهرا نیز ضمن تقدیر از توجه مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی به شهرستان بوئین زهرا، بر اهمیت جایگاه علم در عمل انسان تاکید کرد و اظهار داشت: در احادیث آمده است که «العلم سلطان» یعنی علم باعث تسلط انسان بر امور خواهد شد لذا کاستی‌های جامعه در همه ابعاد آن ناشی از فقدان علم و دانش در عملکرد ماست.

امام جمعه بوئین زهرا نظام آموزشی را از ارکان اقتدار کشور دانست و گفت: دشمن برای نابودی هر ملتی، بر ۳ رکن نظام خانواده، نظام آموزشی و نخبگان آن ملت تمرکز می‌کند بنابراین داشتن یک نظام آموزشی مبتنی بر نیازهای جامعه برای حفظ استقلال و تداوم پیشرفت کشور ضروری است. وی با انتقاد از مدرک‌گرایی در جامعه، آن را آفتی برای پیشرفت کشور دانست و افزود: ضمن احترام به تلاش و جایگاه علمی کسانی که با ممارست و طی مدارج علمی به مدارک بالای دانشگاهی دست یافته‌اند، ولی باید پذیرفت که کشور به همان میزان نیازمند آموزش مهارتی و تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآزموده برای حرکت چرخ‌های تولید خود است.

حجت‌الاسلام رضوانی، رشته‌های مهارتی دانشگاه جامع علمی کاربردی را به جهت توجه به مساله اشتغال جذاب توصیف کرد و برای کمک به توسعه آموزش مهارتی در شهرستان بوئین زهرا از طریق بسیج ظرفیت‌های این شهرستان اعلام آمادگی کرد.