دستگاه “پرس گرم آزمایشگاهی” به عنوان چهارمین محصول دانش بنیان دانشگاه در سال ۱۴۰۱، پروژه اجرا شده توسط شرکت هوشمند زیست سپهر در مرکز رشد و کارآفرینی، روز سه‌شنبه ۱۲ مهرماه با حضور رئیس دانشگاه رونمایی شد.

مهندس رضایی مدیر عامل شرکت هوشمند زیست سپهر در مورد کارکرد این دستگاه گفت: دستگاه پرس گرم آزمایشگاهی با قابلیت اعمال شیب دمای مثبت ومنفی، جهت تولید شیت‌های پلیمری و همچنین انجام تست‌های مکانیکی آزمایشگاه‌های خواص مکانیکی پلیمر به کار می‌رود. این دستگاه یکی از مهمترین تجهیزات تست گریدهای تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی جهت تهیه دیتا شیت مربوط به محصولات تولیدی و ارزیابی کیفیت آن می باشد.

رضایی ادامه داد: پروژه اجرا شده توسط شرکت هوشمند زیست سپهر یک پرس گرم با میزان اعمال فشار  kn۷۵۰ و دمای تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد و همچنین قابلیت کنترل موقعیت صفحات تا ۱۰ میکرون می باشد و نکته حائز اهمیت و ممتاز کننده این دستگاه علاوه بر دور بسیار بالا، وجود نرم افزار کنترلی می‌باشد.

وی افزود: دستگاه ساخته شده را به جهت استفاده ازعایق کاری مناسب، وجود قابلیت اعمال و کنترل شیب دمای منفی، کنترل موقعیت بر اساس فاصله و نیرو و همچنین نیروی فشاری بسیار بالا، می‌توان از نمونه های کم نظیر جهان و شرکت‌های مطرح عنوان کرد.

رضایی در پایان گفت: این محصول به سفارش پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، در مدت ۶ ماه مراحل شبیه سازی، طراحی، مدل سازی نمونه اولیه و ساخت نمونه نهایی آن انجام شده است.