در بیست و چهارمین نشست روسای دانشگاه­ های عضو اتحادیه دانشگاه­ های دولتی حاشیه دریای خزر که به صورت حضوری و مجازی روز سه شنبه ۱۲ مهرماه ۱۴۰۱ در دانشگاه کالمیک روسیه برگزار شد پیام رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی ره به عنوان یکی از اعضای اتحادیه توسط معاون بین الملل قرائت شد، این نشست تا روز جمعه ۱۵ مهر ماه ادامه داشت.

با توجه به حضور مجازی دانشگاه در نشست بیست وچهارم اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر، پیام رئیس دانشگاه توسط معاون امور بین­ الملل قرائت و فیلم آن برای پخش در مراسم افتتاحیه این اجلاس به دانشگاه کالمیک روسیه (میزبان اجلاس) ارسال شد.

در بخشی از این پیام آمده است: اعتقاد داریم دل های ما به واسطه دارا بودن اشتراکات فرهنگی به یکدیگر نزدیک است و مرزهای سیاسی نمی­ تواند مانع همکاری دانشگاه­ های حاشیه دریای خزر شود. براین باوریم که جایگاه این اتحادیه به دلیل توانمندی و ظرفیت های همکاری دانشگاه های عضو، مهم و اثرگذار است. دانشگاه های عضو این اتحادیه با تقویت همکاری و هم افزایی در حوزه های آموزشی و پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی می توانند در مسیر توسعه پایدار گام بردارند.

گفتنی است دانشگاه های عضو اتحادیه دانشگاه­ های دولتی حاشیه دریای خزر، شامل دانشگاه­ های اطراف دریای خزر ۵ کشور روسیه، ایران، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان است. سالانه در یکی از دانشگاه­ های عضو، اجلاس عمومی روسا و نمایندگان دانشگاه­ های عضو با محوریت انجام فعالیت­ های آموزشی و پژوهشی با هدف توسعه همکاری­های علمی و بین­ المللی برگزار می­ شود.

موضوع نوآوری ها و ابداعات در زمینه حفاظت و نگهداری زیست بوم منطقه دریای خزر، چشم انداز توسعه سبز در زمینه­ های اقتصادی از اهم موضوعات مورد بررسی در اجلاس بیست و چهارم خزر می باشد. ارائه گزارش اقدامات دانشگاه بین­ المللی امام خمینی (ره) به عنوان عضو و دبیرخانه کمیته دانشجویی اتحادیه دانشگاه­ های دولتی حاشیه دریای خزر، ارزیابی و امکان ترسیم یک برنامه آموزشی برای دانشجویان دانشگاه­ های عضو با تاکید بر زمینه همکاری مشترک و تصمیم­ گیری در زمینه برنامه ­های آموزشی که در حال حاضر مورد نیاز است و پیشنهاد راه اندازی و تاسیس یک مرکز آموزشی و پژوهشی با محوریت دریای خزر با هدف ارتباط و هم افزایی بین اعضا و تشخیص و پاسخگویی به نیازهای آینده و بررسی نقش این اتحادیه دانشگاهی در هماهنگی ارتباطات بین کشورهای عضو از دیگر برنامه های اجلاس بیست و چهارم بود.

 

برای دریافت پیام کامل رئیس دانشگاه که توسط دکتر مولوی معاون امور بین الملل دانشگاه قرائت شد لطفا به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://drive.google.com/file/d/1q2PyvDNn91MJmAniQwj5u8jITX21WJ2U/view?usp=sharing