چهاردهمین اجلاس سیاستگذاری معاونین پژوهشی و فناوری دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری منطقه چهار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، صبح روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه، با حضور دکتر سیف مدیرکل ارتباط با صنعت و جامعه وزارت علوم برگزار شد.

 

دکتر قاسم‌زاده رئیس دانشگاه در این جلسه گفت: امیدواریم در سالی که به سال دانش بنیان نام گرفته است، دانشگاه‌های منطقه چهار، در یک همگرایی و همفکری خوب در موضوعات پژوهشی و فناوری، برای رفع مشکلات صنعت و جامعه در منطقه خود و کشور پیشگام شوند.

دکتر قاسم زاده پژوهش‌های نیاز محور و کاربردی را ضرورت امروز جامعه دانست و افزود: آنچه که باید دنبال شود بازنگری در شیوه نامه‌های پژوهشی است، تا ضمن تسهیل کردن امور پژوهشی، انگیزه اساتید خلاق و دانشجویان نخبه دانشگاه را برای کار در پژوهش‌های کاربردی و مسئله محور بالا ببریم.

وی با بیان اینکه ایران از لحاظ رشد علمی در پانزدهمین جایگاه جهان قرار داد، اظهار کرد: بیش از ۷۸۰۰۰ سند علمی در ایران در سال ۲۰۲۱ تولید شده که از این تعداد حدود ۳۵۰۰۰ سند علمی با همکاری کشورهای دیگر انجام شده و این نشان از تحقق دیپلماسی علمی در دانشگاه ها دارد و نوید یک اتفاق مبارک در حوزه پژوهش کشور می دهد.

رئیس دانشگاه در بخش پایانی سخنان خود به لزوم افزایش درآمد دانشگاه‌ها در بخش پژوهشی اشاره کرد و گفت: می‌توان با بازنگری در آیین‌نامه‌های دانشگاه در حوزه‌های آزمایشگاهی، ارتباط با صنعت، طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی و همچنین فرصت‌های مطالعاتی، ضمن افزایش درآمدهای پژوهشی، دانش و علم دانشگاهی را به  صنعت و جامعه تزریق کرد.