تیتر فردا/// داداش پور: آخرین وضعیت بودجه تغذیه دانشگاه‌ها / ۵ درصد هزینه غذا از دانشجو دریافت می‌شود + فیلم

هاشم داداش پور، رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در گفتگو با خبرنگار دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر، با اشاره به وضعیت بودجه تغذیه دانشگاه‌های در سال تحصیلی جدید گفت: موضوع تغذیه، موضوع بسیار مهمی در دانشگاه است. ما در چند سال گذشته افزایش بودجه در حوزه تغذیه نداشتیم؛ اما امسال عدد کوچکی افزایش پیدا کرد؛ در صورتی که در نرخ تورم رشد قابل توجهی پیدا کرد.

وی افزود: سازمان امور دانشجویان بر اساس شرایط اقتصادی کشور و توجه به اقتصاد خانواده‌ها تصمیم گرفت متناسب با وضعیت دانشجویان کشور نرخ غذا را تعریف کند که این عدد، عدد بسیار کمی است و این به این معناست که دانشجویی منابع را تامین نمی‌کند؛ در واقع ۵ درصد سهم یک غذا از دانشجو دریافت می‌شود؛ در حالی که در سال‌های قبل این عدد ۲۵ درصد بود.

رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ قانون مجلس و سازمان برنامه بودجه مصوب کرد که بخشی از این تغذیه را تامین کند؛ اگر مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ نبود، مشکلی نداشتیم، اما افزایش ۳ برابری قیمت مواد غذایی باعث شد که دانشگاه‌ها با چالش بزرگ تامین مواد اولیه غذایی در حوزه تغذیه مواجه شوند.

داداش پور اضافه کرد: رایزنی‌هایی سال قبل با سازمان برنامه و بودجه انجام شده و نامه نگاری‌هایی را وزیر علوم داشته و امیدواریم سازمان برنامه و بودجه شرایط دانشگاه‌ها را در نظر بگیرد و منابع لازم را برای دانشگاه‌های کشور تامین کند که مشکل کمتری را در این حوزه داشته باشیم.

داداش پور خاطرنشان کرد: هزینه غذایی برای دانشجویان نوبت دوم نسبت به دانشجویان روزانه دو برابر است. مهمترین مسئله این است که دانشجو در شرایط فعلی فشار کمتری را متحمل و منابع بیشتری از سوی دولت به دانشگاه‌ها اختصاص داده شود.