سیدمرتضی نبوی در مراسم افتتاحیه دفتر بنیاد حامیان دانشگاه بین‌المللی امام‌ خمینی(ره) اظهار داشت:‌ قدم نخست برای ارتقای دانشگاه تشکیل بنیاد حامیان بوده است. با توجه به اینکه این بنیاد کشوری است، باید طوری عمل شود که این بنیاد هم بین‌المللی شود تا بتواند از خیران همه کشورها بهره ببرد.

وی با بیان اینکه از آغاز دوره مدیریت جدید این دانشگاه سعی شده یک همت جدی برای ارتقای این دانشگاه انجام شود، اضافه کرد: با توجه به اینکه این دانشگاه به اسم حضرت امام(ره) است و عنوان بین‌المللی را همراه خود دارد، بنابراین امیدواریم بنیاد حامیان در شأن این عنوان‌ها عمل کند

نبوی ادامه داد: ضمن اینکه این بنیاد می‌تواند از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور هم استفاده کند؛ چرا که خیلی از ایرانیان در خارج از کشور زندگی می‌کنند که سرمایه قابل توجهی دارند و دنبال مراکز علمی ایرانی می‌گردند که به آنها کمک کنند. البته برای رسیدن به این مقصود باید ارتباطات بین‌المللی و خارجی خودمان را از طریق کانال‌های شناخته‌شده بیشتر کنیم.

وی یادآور شد: باید از ظرفیت وزارت خارجه حداکثر استفاده را بکنیم و حتماً بین سفرای ما افرادی هستند که عرق کارهای فرهنگی دارند و اگر مأموریت پیدا کنند، می‌توانند ظرفیت‌های این دانشگاه و بنیاد حامیان را معرفی کنند. همچنین می‌توان از ظرفیت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این حوزه استفاده کرد.

نبوی با اشاره به ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت خیران کشورهای اسلامی و محور مقاومت تصریح کرد: برای نمونه لبنانی‌ها در خیلی از کشورهای دنیا هستند و ثروت‌های خیلی‌زیادی دارند. بنابراین قسمتی از سرمایه‌داران لبنانی می‌توانند در این بنیاد حامیان عضو شوند و در ازای کمک دانشجویان لبنانی را برای تحصیل به دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) بفرستند.

وی افزود: همچنین معاونت علمی ریاست‌جمهوری یک بخش بین‌الملل هم دارد و باید از این ظرفیت هم برای توسعه فعالیت‌های بنیاد حامیان دانشگاه استفاده شود. در ضمن می‌توان از ظرفیت ایرانیان دانشمند خارج از کشور و همچنین اساتید برجسته‌ای که در جهان اسلام داریم، استفاده کرد. می‌توانند دوره‌های چندماهه برای اساتید جهان اسلام تعریف کرد تا بیایند در این دانشگاه تدریس کنند تا دانشگاه چهره بین‌المللی خودش را پیدا کند.

نبوی ادامه داد: این تبادل علمی تحت عنوان جذب اساتید خیلی‌مهم است که بتوان از دانشمندان جهان اسلام بهره گرفت. در این راستا باید یک بخشی با عنوان دیپلماسی علمی در معاونت بین‌الملل دانشگاه باید شکل بگیرد تا بتوانند این ارتباطات را برقرار کنند. همچنین باید رتبه علمی دانشگاه را باید بتوان بالا برد که این مهم با ارتباطات علمی با ایرانیان دانشمند خارج از کشور و دانشمندان جهان اسلام می‌تواند برقرار شود.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه هم در این مراسم اظهار داشت: تا امروز این توفیق را نداشتیم که بتوانیم از ظرفیت بسیارعظیم مجموعه خیران استفاده کرده و دانشگاه را به آنها معرفی کنیم. به هر حال این دانشگاه به نام معمار کبیر انقلاب است و در سطح دنیا می‌درخشد.

حجت‌الاسلام منصور زارعی اضافه کرد:‌ اگر قرار باشد که این دانشگاه به اهداف کلان و مطلوب ملی و بین‌المللی خود برسد، باید از حضور شایستگان و چهره‌های برجسته‌ استان قزوین بهره بگیریم. چرا که همه اعضای این بنیاد به نظام جمهوری اسلامی، ایران قوی، استان قزوین و دانشگاه بین‌المللی امام خمینی عرق خاص و ویژه دارند.

وی ادامه داد: با توجه به تغییر عرصه و فضای مدیریتی دانشگاه در دولت سیزدهم، خوشبختانه فرصتی به دست آمده تا ظرفیت‌های مختلف دانشگاه به ویژه در بعد بین‌المللی بیشتر شناسانده شود. در همین راستا هم تصمیم بر این شد که بنیاد حامیان دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) راه‌اندازی شود.

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم بازنگری در تعریف کارهای خیریه در حوزه آموزشی گفت: با توجه به اینکه انجمن بزرگی به نام خیران مدرسه‌ساز در سطح کشور داریم، باید انجمنی به نام خیران دانشگاه‌ساز هم داشته باشیم که بتوانیم از ظرفیت مردم برای توسعه زیرساخت‌های آموزش عالی بهره بگیریم.

زراعی یادآور شد: امروز دانشگاه‌های مختلف ما در حوزه تأمین امکانات رفاهی و خوابگاه کمبود بودجه و اعتبار دارند که باید از ظرفیت نهادهای خیر در این بخش به شکل ویژه بهره‌برداری شود.