با توجه به اهمیت همکاری علمی و بین­ المللی با دانشگاه های کشور سوریه، به ویژه دانشگاه حلب به واسطه قرار گرفتن در منطقه ژئو پلیتیک علمی، کشاورزی، صنعتی و تجاری، تفاهم نامه همکاری دانشگاه با دانشگاه حلب با رویکرد توسعه همکاری های علمی و بین­ المللی منعقد شد.

در این تفاهم نامه که به شکل مجازی منعقد شد بر تبادل اعضای هیات علمی در قالب دیدارهای کوتاه مدت و همچنین عملیاتی سازی پروژه های تحقیقاتی مشترک تأکید شده است. همچنین طرفین بر تبادل دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پذیرش آنها در قالب بورسیه های تحصیلی توافق کرده اند. تبادل اطلاعات علمی، نشریات علمی و ادواری ، برگزاری سمینارها و نمایشگاه های علمی و فرهنگی مشترک از دیگر توافقات طرفین در این تفاهم نامه همکاری است.

در این نشست مجازی از دانشگاه حلب سوریه، آقای دکتر ماهر کرمان رییس دانشگاه حلب، مهندس نواب نوری، سرکنسول کشور ایران در حلب، خانم دکتر لمیس حربلی معاون امور آموزشی و خانم دکتر نعیمه حسوکی رییس مرکز زبان فارسی ، دکتر احمد شیخ قدور، معاون امور اداری و دانشجویی، خانم می رفاعی مدیر روابط فرهنگی در دانشگاه حلب و  دکتر ناصر سجادی و ناصر مکارم و آقای شادی صوفان از کنسولگری کشور ایران در حلب و از دانشگاه بین ­المللی امام خمینی (ره) ، دکتر سید علی قاسم زاده رییس دانشگاه، دکتر مولوی معاون امور بین­ الملل و  دکتر نظری، مدیر همکاری­ های علمی و بین ­­المللی و  دکتر فلاح، مدیر شناسایی و جذب دانشجویان بین­ الملل و آقای حسامه سلامه دانش آموخته سوری دانشگاه حضور داشتند.

گفتنی است دانشگاه حلب در سال ۱۹۵۸م تاسیس شده است و بیش از ۱۰۰ هزار دانشجو دارد که ۵ % آنها در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند. ۲۷ دانشکده پزشکی و غیرپزشکی و ۲۰ موسسه عالی دارد. ۲۲۰۰ استاد در دانشگاه حلب تدریس می کنند. تعدادی از این استادان دانش آموخته دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) هستند. دانشگاه حلب دارای آموزشگاه عالی زبان ها است که گروه زبان فارسی یکی از گروه های این آموزشگاه است.