در نشست هم‌اندیشی “جریان‌شناسی فلسفه اسلامی در اروپا و آمریکای لاتین” که با حضور اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برگزار شد، دکتر عبدالولی املیکار آلداما کروز پژوهشگر کوبایی فلسفه اسلامی در خصوص فضای امروز اروپا و جریان‌های موجود بیان داشت: امروز در فضای اروپا، جریان برجسته‌ای وجود دارد که از جریان اسلامی استقبال می‌کند و به دنبال بازگشت به جریان قبل از جناب رنه‌دکارت است.

وی افزود: آنان‌ معتقدند فلسفه بعد از دکارت فلسفه خوبی نیست و ما باید به پیش از دکارت برگردیم؛ اینان، با این رویکرد و نگاه فلسفه اسلامی را برجسته می‌کنند و در کشورهای اسلامی به فعالیت خود ادامه می‌دهند

در این نشست که به همت مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی و معاونت بین‌الملل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه روز ‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه به صورت حضوری و مجازی  برگزار شد در خصوص جریان فلسفه اسلامی در آمریکا، کشورهای اسپانیایی زبان و آمریکای لاتین صحبت شد و  دکتر عبدالولی افزود: درباره فلسفه اسلامی در آمریکای لاتین، جریان‌های متعددی وجود دارد که بعضی در اسپانیا و بعضی در کشورهایی نظیر فرانسه و اروپای شمالی مثل انگلستان و آمریکا هستند.

وی گفت: جریان‌هایی که در اسپانیا وجود دارد دو دسته‌اند: دسته اول کسانی که معتقدند فلسفه اسلامی بعد از جناب ابن رشد وجود ندارد و با ایشان به پایان رسیده است.این‌ها به طور طبیعی از جریان فلسفه اسلامی، افرادی نظیر سهروردی و ملاصدرا را انکار می‌کنند. دسته دوم جریانی هستند در شهر کوردوبا در اسپانیا (محل زندگی ابن عربی) که عرفان اسلامی را با ابن عربی دنبال می‌کنند و معتقدند ملاصدرا نه یک فیلسوف بلکه یک عارف مسلمان هست. لذا این‌ها نیز به جریانی به‌عنوان فلسفه اسلامی معتقد نیستند.
در ادامه، دکتر عبدالولی در ارتباط با فلسفه تحلیلی اشاره کرد و خاطر نشان کرد: یک جریان‌ مهم در اروپا وجود دارد که از ملاصدرا به‌عنوان فیلسوف اسلامی یاد می‌کند. این‌ها عناصری را از فلسفه ملاصدرا برجسته می‌کنند که فلسفه تحلیلی را در اروپا زنده نگه دارد. اما در اروپا با جریان دیگری به نام سنت‌گراها مواجه هستیم که از آقای رنه‌گنون (متفکر سنت‌گرای فرانسوی)شروع می‌شوند تا شخصیت‌هایی نظیر آنانده کوماراسوامی و اخیرأ دکتر حسین نصر؛ که در واقع جریان معنویت‌گرا در اروپا هستند و از طریق آثار هانری کربن بعضی از آن‌ها با فلسفه سهروردی با فلسفه اسلامی آشنا شدند.