پژوهشگر کوبایی فلسفه اسلامی در نشست هم‌اندیشی “فرهنگ آمریکای لاتین” ویژه دانشجویان بیان داشت: فرهنگ ایرانی با فرهنگ آمریکای لاتین ارتباط تاریخی و زبانی فراوانی دارد. شروع این ارتباط به عصر صفویان در ایران باز می‌گردد. فرهنگ آمریکای لاتین با جنبش‌های فراوان استقلال‌طلبانه و همچنین با شخصیت‌هایی نظیر فیدل کاسترو و چه‌گوارا شناخته می‌شود.

در این نشست که به همت مدیریت همکاری‌های علمی و بین‌المللی، معاونت بین‌الملل و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه و با حضور دکتر عبدالولی املیکار آلداما کروز پژوهشگر کوبایی فلسفه اسلامی  به صورت حضوری و مجازی روز ‌شنبه ۲۱ آبان‌ماه در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه برگزار شد.  دکتر عبدالولی در خصوص زندگی‌نامه خود و نحوه آشنایی با اسلام توضیحاتی داد و افزود: من به عنوان یک دانش‌آموز فلسفه ملاصدرا از طریق آثار فیلسوف فرانسوی آقای هانری کربن با اسلام آشنا شدم.
وی با اشاره به پیشینه فقهی و فلسفی شهر قزوین خاطر نشان کرد: قزوین به جهت شخصیت‌هایی نظیر ملاصدرا شهر مهم و ویژه‌ای به حساب می‌آید.
دکتر عبدالولی اضافه کرد: تحقیقات سبب شناخت عمیق ما از جهان و آشنایی با حقایق عالم می‌شود.
وی  بحث خود را با یک سوال ادامه داد: تصویر ذهنی شما از آمریکای لاتین چیست؟ و افزود: آمریکای لاتین یک قاره پیچیده با فرهنگ‌های متفاوت است. فرهنگ آمریکای لاتین یک فرهنگ روحانی، عمومی و ادبی است و به جهت ارتباط با فرهنگ‌های متفاوت، شاهد غنای آن هستیم.
در پایان این نشست نیز، پرسش و پاسخ انجام گرفت و در خصوص وضعیت کنونی کشورهای اروپایی و آینده پیش روی آن‌ها گفت‌وگو شد.