دکتر محمدبیگی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک و رئیس فراکسیون حمایت از خانواده در مجلس شورای اسلامی در سمینار «جمعیت جوان و هویت ایرانی» از شناسایی ۲۱ چالش در مسیر جوانی جمعیت خبر داد.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین، سمینار آموزشی «جمعیت جوان و هویت ایرانی» با هدف آشنایی مدرسان دانشگاه با موضوع تبیین قوانین حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و نیز جایگاه هویت ایرانی در برنامه‌های درسی دانشگاه برگزار شد.

در آیین افتتاح این سمینار که روز شنبه ۲۱ آبان‌ماه به همت مرکز آموزش علمی کاربردی جمعیت هلال احمر و دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین برگزار شد، دکتر فاطمه محمدبیگی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک و رئیس فراکسیون حمایت از خانواده در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوع جوانی جمعیت به ابرچالش کنونی کشور بدل شده است، اظهار داشت: اگر امروز به ابرچالش کاهش رشد جمعیت پرداخته نشود بایستی دانست تا ۱۲۰ سال آتی قادر به حل بحران جمعیت نخواهیم بود. وی یادآور شد: در همین راستا قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در مجلس تصویب شد و در یک سال گذشته حدود ۳۵ درصد این قانون اجرایی شده و امیدواریم بخش بیشتری از آن عملیاتی شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در موضوع فرزندآوری ۲۱ چالش شناسایی شده که اجازه نداده خانواده‌ها از نگاه تک فرزندی خارج شوند، اضافه کرد: باید به مسائل مهمی چون اشتغال، مسکن و معیشت خانواده توجه کنیم تا فرزندآوری با جدیت دنبال شود و به اهداف تعیین شده دست یابیم.

این نماینده مجلس یکی از این چالش‌ها را فراهم نبودن تسهیلات لازم برای ادامه تحصیل متاهلین عنوان کرد و گفت: در بیست سال گذشته فقط یک درصد خوابگاه‌های دانشگاهی به دانشجویان متاهل اختصاص یافته که این میزان باید ۱۰ درصد می‌شد لذا اگر بتوانیم حرکت نهضت کمک به تاهل، تامین خوابگاه دانشجویی، توسعه مسکن اجاره به شرط تملیک را عملیاتی کنیم به نتایج خوبی خواهیم رسید.

دکتر محمدبیگی آمارهای کاهش نرخ بیکاری را امیدوارکننده برشمرد و بیان کرد: آمارها نشان می‌دهد دو درصد به اشتغال سالانه کشور اضافه شده و رشد شاخص‌های اقتصادی با توافق نامه‌ها و مبادلات بین‌المللی بیشتر شده و چشم انداز آینده روشن است.

گفتنی است در ادامه این سمینار، کارگاه آموزشی «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» با تدریس دکتر محمدبیگی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی و کارگاه «هویت ایرانی، برنامه درسی و آموزش در عصر پساکرونا» با تدریس دکتر صدریا رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی جمعیت هلال احمر با حضور مدرسان دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قزوین برگزار شد.