به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر، به نقل از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، نشست مسوولان دبیرخانه‌های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاه‌های علوم پزشکی با حضور جواد باقری رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در سالن اجتماعات صندوق رفاه دانشجویان این وزارتخانه برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام و المسلمین مهدی فاطمی پور معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در جمع میهمانان به ارائه سخن در خصوص اهمیت نماز بخصوص در فضا‌های دانشگاهی پرداخت و گفت: رسالت شما کارشناسان و مسوولان ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز در دانشگاهها، ایجاد انگیزه و میل دانشجویان به فرایض دینی و مذهبی است.

وی خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برنامه‌های مدونی برای توسعه و ترویج اقامه نماز داشته باشیم و اقامه نماز جماعت بهترین ظرفیت برای بهبود سبک زندگی دینی و اسلامی است.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها بر لزوم افزایش سطح کیفیت نماز‌های جماعت در سطح دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: یکی از راه‌های ارتقاء و افزایش سطح کیفی نماز‌های جماعت در سطح دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی، فراهم کردن فضا‌ها و امکانات مناسب از جمله نمازخانه و امام جماعت مناسب است که تاثیرگذاری زیادی بر روی افراد می‌گذارد و گاهی اوقات حتی یک فرد مثل امام جماعت می‌تواند تاثیرگذاری بسیار زیادی نسبت به رفتار و شخصیت فرد بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: ما باید بهره وری حداکثری از نماز در محیط دانشگاهی انجام دهیم و نگاه مان به ستاد اقامه نماز و موضوع نماز و مساله نمازجماعت جدی و عمقی باشد. نماز‌های جماعت ما از حالت شکلی باید خارج شود.

فاطمی پور خطاب به مسوولان دبیرخانه‌های ستاد توسعه و ترویج اقامه نماز دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: شما عزیزان باید جلسات همفکری با امامان جماعات دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های خود داشته باشید و تجربیات خود را به صورت هدفمند به اشتراک بگذارید. توجه به ظرفیت‌های آموزشی یکی از مهمترین گام‌ها برای توسعه و پیشرفت است و بدون شک برگزاری کارگاه‌های آموزشی با حضور امامان جماعت بعد از انتخاب افراد مناسب برای اقامه نماز، از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی گفت: برای توسعه فرهنگ دینی و قرآنی و همچنین ترویج فرهنگ نماز و سبک زندگی باید مسیر را هدفمند و روشن انتخاب کنیم و راهی جز این نداریم. دعوای جمهوری اسلامی با نظام سلطه، دعوای سبک زندگی و دعوای حکمرانی است. آمریکا، جمهوری اسلامی را به عنوان یک رقیب جدی می‌بینید و تلاش می‌کند ما را با خود همراه و همسو کند و ما نیز با این نگاه وارد میدان شویم و از همه ظرفیت‌های خود برای حفظ دین، هویت و گفتمان خود استفاده کنیم.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به اینکه یکی از مهمترین ظرفیت‌ها برای پاسخگویی به رفع شبهات بخصوص در فضا‌های دانشگاهی، نماز و نماز جماعت است، خاطرنشان کرد: ما باید کار‌های قرآنی را در حاشیه نماز جماعت انجام دهیم. ضمن اینکه پاسخگویی به سوالات و شبهات دانشجویان بهتر است درحاشیه نماز صورت گیرد. همچنین می‌توان جلسات تبیینی و معرفتی خود را در کنار اقامه نماز به صورت هنرمندانه وهوشمندانه انجام داد.

وی بر لزوم ایجاد مدیریت و فضای گفتمان سازی تاکید کرد و گفت: باید فضا‌های حضوری و چهره به چهره برای دانشجویان فراهم کرد تا دانشجویان بتوانند در چارچوب‌های مشخص و قانونمند صحبت‌های خود و عقاید و اندیشه‌های خود را بیان کنند. باید تعامل خوب با دانشجویان فراهم کرد تا حرف‌های آن‌ها شنیده شود و قطعا این مساله کمک به مدیریت فضای گفتمان می‌کند. بدون شک بخشی از عملیات نظام سلطه برای زمین زدن انقلاب اسلامی در حوزه معرفتی، با این اقدامات خنثی می‌شود و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی می‌توان موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: ماموریت سازمان سیا در داخل کشور، کشاندن مردم به اغتشاشات است. نقطه مقابل این اتفاق، این است که ما باید از هرچه در اختیار داریم، استفاده کرده و سرمایه اجتماعی نظام را بالا ببریم.

فاطمی پور گفت: یکی از مهمترین فرصت‌ها که برای افزایش سرمایه‌های اجتماعی در اختیار داریم، بدون شک فضا‌های جمعی بخصوص فضا‌های جمعی حوزه دینی و سبک زندگی دینی مردم است و باید از همه این ابزار‌ها و ظرفیت‌ها استفاده کنیم تا مردم ره سبک زندگی دینی امیدوار شوند.

معاون سیاسی و فرهنگی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: همه ما باید از فضای اندیشه و تعقل و استدلال استقبال کنیم. طبیعتا تبلیغات منفی روی این موضوع می‌شود و فضاسازی می‌کنند که انگار کرسی آزاداندیشی مصونیت ندارد، حرف‌های ما را ضبط می‌کنند، بعد از برگزاری با ما برخورد می‌کنند.

وی افزود: در همین درگیری‌ها و اغتشاشات، تندترین رفتار‌ها در دانشگاه بعضا توسط معترضین انجام می‌شود و وقتی به آن‌ها می‌گویند اگر اعتراض دارید بیایید صحبت کنید می‌گویند ما صحبتی نداریم، ما اعتراض داریم! این فضایی غیرمنطقی است؛ اگر اعتراضی هم دارند باید مشخص شود به چه چیزی اعتراض دارند و برچه اساسی معترض هستند و داده‌هایی که موجب اعتراض‌شان شده چیست باید دید حرف طرف مقابل چیست و باید اجازه دفاع و بیان استدلال به او هم داد.

فاطمی پور گفت: دست‌هایی وجود دارد که علاقه ندارند فضای آزاداندیشی و گفتگو در دانشگاه شکل بگیرد و اتفاقا علاقه مندند که فضای تنش و درگیری و اغتشاش در دانشگاه گسترش پیدا کند بنابراین ما هم در گذشته و هم امروز تلاش کردیم و فکر می‌کنیم اغتشاشات که حسابش جداست، اما راه حل درست اعتراضات، تریبون آزاد در دانشگاه‌ها و کرسی آزاداندیشی است.

وی افزود: این بستر‌ها البته سالیان سال در دانشگاه‌ها وجود دارد و مورد استفاده قرار گرفته و تجربه‌های موفقی در این حوزه‌ها داریم و البته که می‌تواند افزایش و توسعه پیدا کند و نشانی از بلوغ اجتماعی و سیاسی و فهم متعالی در آموزش عالی باشد و به هر مسئله‌ای اعتراضی دارند کاملا دسته‌بندی شده و علمی بیایند بگویند چرا این اعتراض را دارند و مبنای حرف و استدلالشان چیست و بعد هم اجازه بدهند دیگران نقدشان کنند.

همچنین در در ادامه این نشست اصغر قربانی عضو هیات علمی و متخصص اطفال و نوزادان مرکز آموزشی درمانی بهارلو و استاد نمونه ستاد اقامه نماز کشور، در خصوص احکام نماز خاص بیماران از جمله وضو، تیمم، وضوی جبیره ای، تیمم نیابتی و … در شرایط مختلف اختیاری و اضطراری به شرکت کنندگان در این کارگاه آموزش داد.