دکتر قاسم زاده، رئیس دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و دکتر سعید جازاری معموئی، رئیس دانشگاه بین‌المللی اهل بیت(ع)، روز چهارشنبه ۲۵ آبان‌ماه با هدف توسعه همکاری های علمی و هم افزایی برای تحقق اهداف مشترک تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

این تفاهم‌نامه به منظور توسعه همکاری های آموزشی، پژوهشی و بین المللی دو طرف، بهره‌مندی متقابل از ظرفیت‌ها و امکانات و همچنین توسعه ارتباطات علمی اساتید و دانشجویان دو دانشگاه، منعقد گردید.

فراهم کردن زمینه‌های بهره‌برداری از ظرفیت های دانشجویی و هیأت علمی دو دانشگاه در زمینه مسائل آموزشی و پژوهشی، برنامه ریزی و برگزاری دوره‌های مشترک، مشارکت در اعطای فرصت‌های مطالعاتی به صورت متقابل، تدوین و ترجمه منابع و متون آموزشی، برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان، مشارکت در برگزاری در اجرای طرح‌های پژوهشی مشترک، دعوت از اندیشمندان و شخصیت‌های علمی فرهنگی دیگر کشورها و همچنین مشارکت در جذب و اجرای طرح‌های پژوهشی بین المللی، از مهمترین محورهای همکاری مطرح شده در این تفاهم نامه است.

 

دکتر سید علی قاسم زاده، رئیس دانشگاه در این نشست گفت: رسالت دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) نمادسازی از آموزش عالی کشور است و در این راستا به دنبال ایجاد یک نمونه موفق از دانشگاه تراز انقلاب هستیم.

رئیس دانشگاه به برگزاری همایش‌های بین المللی در حوزه مقاومت اسلامی در دانشگاه اشاره کرد و افزود: همکاری در برگزاری چنین همایش‌های بین المللی که با رویکرد آینده پژوهانه و با حضور اندیشمندان بزرگ کشورهای اسلامی برگزار شود، می‌تواند یکی از زمینه‌های مشترک همکاری باشد.

وی به پیگیری برای راه‌اندازی مرکز نوآوری‌های فرهنگی در دانشگاه اشاره و اظهار کرد: انجام دوره‌ها و اردوهای مشترک فرهنگی به منظور انتقال فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی برای دانشجویان بین الملل دو دانشگاه می‌تواند زمینه خوبی برای همکاری دو جانبه باشد.

دکتر قاسم زاده زبان را عامل اساسی انتقال فرهنگ دانست و بیان کرد: با وجود ظرفیت های خوبی که از وجود دانشجویان بین الملل و اساتید و پژوهشگران برتر جهانی در دو دانشگاه وجود دارد، می توانیم قلمرو زبان فارسی را در جهان گسترش دهیم و در دانشگاه‌ها به سمت تحقق این گفته رهبری که “زبان فارسی باید زبان علم شود” حرکت کنیم.

 

دکتر معمویی رئیس دانشگاه بین المللی اهل بیت (ع) در این نشست، برگزاری اردوهای فرهنگی دانشجویان بین الملل، تبادل دانشجو و هدایت ایشان در رشته‌های متنوع موجود و همچنین برگزاری کنفرانس‌ها و همایش‌های مشترک بین المللی را از مهمترین محورهای همکاری دوجانبه دانست که لازم است در کمترین زمان عملیاتی شوند.