تیتر پنج شنبه ///از اعلام موسسات جذب دانشجوی بین الملل تا پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها

به گزارش خبرنگار دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر، هفته‌ای که گذشت، خبر‌هایی از جنس صنفی، فرهنگی و دانشجویی در سطح دانشگاه‌ها منتشر شد. برخی از این اخبار دانشجویان زیادی را دربر گرفت و برای آن‌ها حائز اهمیت بود. گزیده‌‍ای از مهم‌ترین اخبار صنفی و فرهنگی دانشگاه‌ها در هفته گذشته را مرور می‌کنیم.

ثبت نام وام ضروری دانشجویان

براساس اعلام صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و زمانبندی ثبت نام وام‌های دانشجویی در نیمسال اول ۱۴۰۲-۱۴۰۱، سامانه دانشجویی (پورتال صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم) از امروز شنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۱ تا روز چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ برای ثبت تقاضای وام ضروری فعال می‌شود.

تمامی دانشجویان متقاضی واجد شرایط می‌توانند در تاریخ اعلام شده نسبت به ثبت تقاضای خود در سامانه مذکور براساس جدول زمانبندی اعلام شده اقدام کنند.

 

تیتر پنج شنبه ///از اعلام موسسات جذب دانشجوی بین الملل تا پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها

تعداد خوابگاه‌های متاهلی افزایش یافت / تغییر کاربری ۹۰۰ واحد در دانشگاه‌ها به خوابگاه متاهلی

معاون وزیر علوم گفت: موضوع خوابگاه‌ها از سال گذشته در وزارت علوم مورد بررسی قرار گرفت؛ به همین منظور تعداد خوابگاه‌های متاهلی در حال حاضر به یک هزار و ۵۰۰ خوابگاه رسیده است.

 هاشم داداش‌پور درباره عملکرد دستگاه‌های اجرایی در اجرای قانون جوانی جمعیت و تمهیدات دیده شده برای دانشجویان متأهل گفت: با توجه به افزوده شدن مقطع تحصیلات تکمیلی به دانشگاه‌ها از دهه ۸۰ به بعد، ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها افزایش یافت، اما با آغاز این روند متأسفانه اقداماتی در خصوص افزایش و بهبود شرایط خوابگاه‌های متاهلی در دانشگاه‌های کشور رخ نداد.

معاون وزیر علوم ادامه داد: در سال ۱۴۰۰، حدود یک هزار و ۲۶۹ خوابگاه متاهلی در دانشگاه‌های سراسر کشور وجود داشت در حالی که میزان تقاضا حدود ۸۷ هزار نفر است.

رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار کرد: از سال گذشته در وزارت علوم با توجه به رویکرد دولت سیزدهم این موضوع را مورد توجه قرار گرفته است، به همین منظور تعداد خوابگاه‌های متاهلی در حال حاضر به یک هزار و ۵۰۰ خوابگاه رسیده است.

 

تیتر پنج شنبه ///از اعلام موسسات جذب دانشجوی بین الملل تا پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها

 

آخرین اقدامات دانشگاه‌ها برای ساخت خوابگاه متاهلی

مسئله کمبود خوابگاه‌های متاهلی چند سالی است که پس از اعتراضات دانشجویان به ویژه دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی به دغدغه مسئولین دانشگاهی و وزارت علوم تبدیل شده و و گسترش و توسعه این خوابگاه‌ها را در دستور کار خود قرار دادند.

اما جرقه اولین اقدامات توسعه خوابگاه‌های متاهلی از کجا آغاز شد؟ پس از اعتراضات جمعی دانشجویان تحصیلات تکمیلی در سال‌های اخیر که دغدغه اصلی آن‌ها مسئله مسکن و سرپناهی برای ادامه تحصیل بود باعث شد که این نگرانی و دغدغه به مسئولان دانشگاهی منتقل شود.

اسامی موسسات جذب دانشجویان بین‌الملل اعلام شد

مدیر کل دانشجویان بین‌المللی سازمان امور دانشجویان گفت: اسامی موسسات مورد تایید سازمان امور دانشجویان به منظور جذب دانشجویان بین‌الملل اعلام شد.

 

 جعفر رازقی مدیر کل دانشجویان بین‌المللی سازمان امور دانشجویان گفت: بر اساس آمار‌های اعلام شده بیش از یکصد هزار دانشجوی بین‌الملل در کشور مشغول به تحصیل هستند.

رازقی ادامه داد: موسسات جذب قانونمند دانشجویان بین الملل در مبادلات دانشجویی امر بسیار مهمی است، اکنون ما پس از اعلام شیوه‌نامه‌های تشکیل این موسسات و ثبت‌نام متقاضیان تشکیل این موسسات، اسامی موسسات تایید شده جذب دانشجویان بین‌الملل از سوی سازمان امور دانشجویان را در اختیار عموم دانشجویان قرار دادیم.

 

تیتر پنج شنبه ///از اعلام موسسات جذب دانشجوی بین الملل تا پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها

مدیر کل دانشجویان بین المللی افزود: بنابراین دانشجویان بین‌المللی که قصد تحصیل در کشور ایران را دارند می‌توانند از طریق مراجعه مستقیم به دانشگاه‌ها و یا از طریق موسسات جذب دانشجویان بین‌الملل مورد تایید سازمان امور دانشجویان اقدام به پذیرش کنند. همچنین دانشجویان می‌توانند برای دریافت فایل اسامی موسسات جذب دانشجوی بین‌الملل به آدرس yun.ir/ty ۱ mr ۷ مراجعه کنند.

 

ایجاد لیگ‌های دانشگاهی جهت کشف استعداد‌های گمنام دانشجویی ضروری است

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: ایجاد لیگ‌های دانشگاهی یک امر ضروری است تا بتوانیم استعداد‌هایی دانشجویی که تا کنون شناخته نشده‌اند را شناسایی کنیم.

جلسه هیئت رئیسه فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی با حضور هاشم‌داداش پور معاون وزیر علوم تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان، بشیریان رئیس فدراسیون ملی ورزش‌های دانشگاهی در محل این فدراسیون برگزار شد.

در این جلسه داداش‌پور ضمن خوش‌آمدگویی به میهمانان گفت: حدود ۳ سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد، در اسفند ماه سال گذشته با کاهش این ویروس در کشور ما در سازمان امور دانشجویان تمام تلاش خود را کردیم تا فعالیت دانشگاه‌ها به زمان قبل از کرونا بازگردد.

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: به همین منظور اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان چهار المپیاد دانشجویی را در تابستان سال ۱۴۰۱ برگزار کرد.

 

مهلت پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌های دانشگاه علم و صنعت اعلام شد

دانشگاه علم و صنعت در اطلاعیه‌ای مهلت پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها را اعلام کرد.

دانشگاه علم و صنعت در اطلاعیه‌ای مهلت پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها را اعلام کرد.دانشجویان ساکن خوابگاه تا اول دی ماه مهلت دارند که اجاره بها را در سامانه صندوق رفاه پرداخت کنند. دانشجویانی که تا مهلت مقرر اجاره بها را پرداخت نکنند تخفیف ۱۰ درصدی اعمال شده برای اجاره بها لغو خواهد شد.

 

تیتر پنج شنبه ///از اعلام موسسات جذب دانشجوی بین الملل تا پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها

 

طرح ملی همسفر تا بهشت ویژه زوج‌های دانشجو تا ۳۰ آبان تمدید شد

ثبت نام در طرح ملی همسفر تا بهشت (ازدواج دانشجویی) تا ۳۰ آبان ۱۴۰۱ تمدید شد.

ثبت‌نام طرح ملی همسفر تا بهشت تا ۳۰ آبان ماه ادامه دارد، دانشجویانی که در بازه ۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ لغایت ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱ ازدواج کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به آدرس ezdevaj.nahad.ir در طرح ملی همسفر تا بهشت شرکت نمایند.

 

تیتر پنج شنبه ///از اعلام موسسات جذب دانشجوی بین الملل تا پرداخت اجاره بهای خوابگاه‌ها

طرح ملی همسفرتا بهشت با شعار سفری‌به‌سرزمین‌رویا‌ها به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از سال ۱۳۷۶ که با هدف ترویج ازدواج آسان، آگاهانه، به‌هنگام و پایدار دانشجویان در پرتو تعالیم دین مبین اسلام آغاز به کار کرد؛ امسال در بیست و پنجمین دوره فعالیت خود، میزبان ۱۰ هزار زوج دانشجو از سراسر کشور است.