بهجت پور: دانشگاه‌ها ملزم به برگزاری نشست‌های نقد و مناظره و گفتگوی آزاد هستند / تعیین محدوده‌ها برای کرسی‌های گفتگو

حجت الاسلام بهجت پور، دبیر هیات حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفتگو با خبرنگار دانشگاه پایگاه خبری دوم آذر، در خصوص ایجاد خانه ملی گفتگوی آزاد گفت: ما در تهران به دنبال ایجاد یک مکان مشخص به عنوان خانه گفتگو هستیم و پیگیری‌هایی هم صورت گرفته است که پیشنهاد‌هایی هم داده شده که می‌تواند مکانی برای گفتگوی آزاد باشد.

وی افزود: اما در دانشگاه‌ها مکان خاصی برای گفتگو، کرسی آزاد اندیشی و مناظره نیاز نیست و می‌توانند در سالن‌هایی که دارند این نشست‌ها را برگزار کنند مهم این است که خوب مدیریت شود.

بهجت پور اضافه کرد: تغییرات اساسنامه خانه ملی گفتگوی آزاد مصوب شده و در نوبت مطرح شدن در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که اساسنامه مصوب شود، اما تغییرات این اساسنامه ارتباطی به اجرا ندارد. ابلاغیه برگزاری نشست‌ها و گفتگو‌ها به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: تغییرات اساسنامه‌ای شامل تدابیری است که برای حافظت و حمایت از این حرکت برای مثال دبیرخانه باید تصمیماتی بگیرد و نسبت بین دبیرخانه و کمیته‌های استانی بازتعریف شود و تغییرات، تغییراتی نیست که روش اجرا را عوض کند.

وی اضافه کرد: هیچ کرسی در کشور و در دانشگاه‌ها برگزار نمی‌شود؛ مگر اینکه از هیات نظارت بر کرسی‌ها مجوز برگزاری آن صادر شود تا بتوانیم حمایت کنیم.

بهجت پور خاطرنشان کرد: در کرسی‌های آزاد اندیشی و نظریه پردازی، نقد و نظریه پردازی تا زمانی که به کمیته علمی نیاید هیات آن تعیین نمی‌شود. در بحث مناظره و گفتگوی آزاد، آزادی عمل دادیم و شرطی تعیین نکردیم؛ بلکه محدوده‌ها را مشخص کردیم و گفته شده که در این چارچوب اقدام شود.