مراسم اختتامیه اولین همایش بین المللی نهضت ترجمه با عنوان” پرواز اندیشه ها، روایت ماندگار” با قرائت پیام رئیس جمهور و با حضور مسئولین بلندپایه کشوری و فرهیختگان ۲۰ کشور جهان و همچنین دانشجویان بین الملل دانشگاه روز ۲۶ آبان ماه در دانشگاه ملایر برگزار شد.
این مراسم با تلاوت قران مجید توسط جواد ریا ( دانشجوی لبنانی دانشگاه ) و نواخته شدن سرود ملی آغاز شد. سپس پیام رئیس جمهور قرائت شد در بخشی از این پیام آمده است انقلاب اسلامی ایران، در گام دوم، به دنبال روایت آرمان ها و اندیشه های بلند خویش برای جهانیان است و لبیک گفتن به امر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در راه اندازی نهضت ترجمه، اقدامی ارزشمند و در خور قدردانی است. اینجانب ضمن تشکر از این حرکت ابتکاری و متعهدانه در جهت احیای تفکر و فرهنگ ارزشمند ایثار و شهادت و نشر آثار گرانبهای دفاع مقدس، باور دارم ترویج این فرهنگ متعالی برای تمام آزادی خواهان جهان گام بلندی است که می تواند نگرشی نو به این صراط نورانی ایجاد نماید.
با راه اندازی نهضت ترجمه، آثار ارزشمند مکتوب در حوزه دفاع مقدس و تبیین هنرمندانه آنها برای جهانیان می تواند الهام بخش ارزش های متعالی انسانی و اسلامی از جمله اتکال به خداوند لایزال، عدالت خواهی، استکبارستیزی، آزادی و آزادگی و دفاع از مظلوم برای ملت ها باشد.
برگزاری این همایش و معرفی و ترجمه آثار فاخر ادبی در حوزه دفاع مقدس به زبانهای زنده دنیا، نقش جدی در بیداری اسلامی ایفا خواهد کرد، چرا که در صورت غفلت از این امر حیاتی، دشمن مجال می یابد که مبانی و ارزشهای دفاع مقدس را تحریف نماید.
در این مراسم همچنین دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین استاندار همدان، رئیس کتابخانه و اسناد ملی کشور، نمایندگان مجلس و سایر مقامات استان همدان حضور داشتند.
دکتر محمد علی زلفی گل با بیان اینکه امروز کشور ما در منطقه رتبه اول علمی دارد، گفت: دانشگاه¬های ما در رتبه¬بندی دنیا جایگاه¬های بسیار ارزشمندی دارند.زلفی گل برگزاری همایش بین المللی مفاهیم ارزشی دفاع مقدس را برنامه فرهنگی دانست که باید به نسل جوان منتقل شود.
دف نوازی، اجرای سرود چند زبانه، اجرای موسیقی از گروه پاکستانی ها، دلنوشته، و… از سایر برنامه های مراسم اختتامیه بود.