به گزارش گروه سیاسی پایگاه خبری دوم آذر، وزیر خارجه انگلیس چهارشنبه بار دیگر دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه را به نقش‌آفرینی در بیماری «آلکسی ناوالنی»، از منتقدان سرشناس دولت روسیه متهم کرد. 

به نوشته خبرگزاری «رویترز» «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس که به واشنگتن سفر کرده ادعا کرد تقریباْ محرز شده که دستگاه‌های اطلاعاتی روسیه با یک سلاح شیمیایی به نام «نویچاک» به ناوالنی حمله کرده و او را مسموم کرده‌اند.

آلکسی آناتولیویچ ناوالنی، سیاستمدار مخالف روسیه و «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور این کشور است که یکی از سران تظاهرات‌های اعتراضی علیه دولت روسیه در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ بود.

او روز ۲۰ اوت هنگام پرواز از شهر «تومسک» در روسیه به سمت مسکو، پایتخت این کشور علائم بیماری از خودش نشان داد و بعد از فرود اضطراری هواپیما در شهر «امسک» به بیمارستانی در این شهر منتقل شد. او چند روز بعد به بیمارستانی در برلین منتقل شد. 

از همان روزهای اول این حادثه و پیش از آن که آزمایش و تحقیقی انجام شود، غرب علیه روسیه موضع‌گیری کرد و انگشت اتهام را به سمت مسکو نشانه رفت.

دولت آلمان روز ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) اعلام کرد یک آزمایشگاه متعلق به ارتش این کشور شواهد انکارناپذیری در اختیار دارد که نشان می‌دهند آلکسی ناوالنی ۴۴ ساله توسط عامل اعصاب مسموم شده است.

مسکو این اتهامات را رد کرده و گفته حیرت‌آور است که  برلین قبل از تماس مستقیم با روسیه مسئله را با اتحادیه اروپا، ناتو و طرف‌های ثالث در میان گذاشته است.

چند روز پیش بیمارستانی که ناوالنی در آن بستری است گفت که او بهبود پیدا کرده، اما هنوز برای اظهارنظر درباره اینکه بیماری‌اش چه آثاری بر بدنش به جا خواهد گذاشت، زود است.